ПРИРОДЕН ПАРК „ПЕРСИНА“ СТАНА НА 24 ГОДИНИ
Измина още една година в опазване на природата по река Дунав и Природен парк „Персина“ стана на 24 години.
През 2000 година със заповед на Министъра на околната среда и водите на 4 декември се обявява нова защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии на България разположена по поречието на река Дунав и това е Природен парк „Персина“. За да отбележи своята годишнина на 12 декември, дирекцията на парка организира събитие посветено на успехите постигнати през годината. Гости на рождения ден на парка бяха представители на институции и организации от страната и чужбина, с които администрацията си партнира и работи. Мероприятието тържествено откри директорката на парка инж. Стела Божинова.
Опазването и възстановяването на крайдунавските влажни зони и островите по река Дунав са основни цели за обявяването на парка, които съвсем естествено насочиха темата на събитието да бъде опазване на дивите острови по реката, като естествени местообитания. „Дунавски диви острови“ е една инициатива която се изпълнява съвместно с международни партньори в лицето на защитените територии по цялото поречието на Дунав, работещи в мрежата от защитени територии „ДЕНЮБПАРКС“ (DANUBEPARKS – The Danube River Network of Protected Areas). Почетни гости на годишнината на парка бяха президента на международната организация „ДЕНЮБПАРКС“ г-н Влатко Рожац, генералният секретар на мрежата г-н Матей Марушич, както и колеги от Природен парк „Копачки рит“ Хърватия.
В програмата бе включено представяне на резултатите от проект „Дунавски диви острови – коридор от местообитания“ достигнати през годината, както и стартирането на нов международен проект за ДПП „Персина“ „Мерки за опазване на дунавския гребенест тритон „Дунавски дракони”, който се изпълнява отново в обхвата на мрежата от защитени територии „ДЕНЮБПАРКС“.
Акцент бе поставен на представянето на новата Рамсарска регионалана инициатива „Диви острови“, която е самостоятелно институционално звено на мрежата от защитени територии „ДАНЮБПАРКС“ с регистрация на офис в долното течение на река Дунав, разположен в ДПП „Персина“ България. Основаването на първата рамсарска инициатива посветена на опазване на дивите острови по река Дунав е значителен успех за ДПП „Персина“ и „ДЕНЮБПАРКС“. Тя е нова административна единица, която ще подпомага опазването на влажните зони по поречието на реката и ще осигури подкрепа за постигане на целите на Стратегичeския план на Рамсарската конвенция.
В програмата на събитието бе включено още, откриване на изложба посветена на мерките за опазване на дунавския гребенест тритон под заглавие „В царството на дунавския дракон“. Изложбата е международна. Пътуваща по цялото поречие на река Дунав, изготвена по проект „Danube4all“ на мрежата от защитени територии „ДЕНЮБЕПАРКС“ и адаптирана за посетителите на ПП „Персина“ от експерти на дирекцията на парка. Експозицията е изложена в посетителския център и може да бъде видяна до средата на 2025 година.
По повод годишнината, дирекцията на Природен парк „Персина“ получи множество поздравителни адреси, картички и пожелания за още много природозащитни успехи от колеги, приятели и съмишленици.
През следващата година екипът на ДПП „Персина“ като част от голямото дунавско семейство на мрежата от защитени територии „ДЕНЮБПАРКС“ продължава напред, заедно за опазване на природата по река Дунав.
Текст и снимки: ДПП „Персина“
Снимки: „ДАНЮБПАРКС“