В семинара, който се осъществи в сградата на ДПП „Персина“, взеха участие 37 експерта от различни заинтересовани страни: Природни паркове, Регионални инспекции по окална среда и водите, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките, Регионални исторически музеи, Държавни горски стопанства, Общини, Ловно-рибарски дружества, Регионална дирекция по горите, туристически организации и дружества, както и представители на природозащитни неправителствени организации – БДЗП, Зелени Балкани, Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) и WWF – България.
Срещата стартира с привествие от инж. Стела Божинова – директор на ПП „Персина“. След това Веселин Коев главен експерт биологично разнообразие в ДПП „Персина“ представи дейностите по възстановяване на гнездовото находище на къдроглавия пеликан на остров Персин, а Свилен Чешмеджиев от БДЗП презентира на участниците в срещата интересни факти от билогията на вида, актуалното състояние на гнездовите колонии в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“ и в езерото Сребърна, както дейностите по опръстеняване и сателитна телеметрия, които също са част от проект „Животът на пеликана“. Следобедната сесия беше предназначена за информационните и образователните дейности. Даниела Каракашева главен специалист от ДПП „Персина“ представи образователните дейности, организирани от Природния парк, като наблегна и на Фестивала на Пеликана, който през 2022 г. се проведе за втора поредна година. Радостина Ценова от БФБ представи активните информационни дейности и кампании, популяризиращи опазването на къдроглавите пеликани в гр. Бургас.
В края са срещата участниците дискутираха и обсъдиха различни теми, свързани с опазването на този величествен вид в страната. Специално внимание беше обърнато на екологичната катастрофа с къдроглавите пеликани в Гърция през пролетта на 2022 г., породена от инфлуенца по птиците (т. нар. птичи грип), работата по изграждането на изкуствените платформи за гнездене, методите за проучвания и мониторинг, както и случаите на сблъсъци с въздушните проводници. Дискутирани бяха и различни информационни и образователни дейности, целящи популяризирането на пеликаните сред широкота общественост.


